„94 % cestujících jezdí na zeleno. Vidíme víc, než si myslíte?“ název nové kampaně Dopravního podniku Ostrava (DPO), která má upozornit na platbu jízdného v MHD. DPO chce kampaní v prvé řadě poděkovat všem cestujícím, kteří dodržují přepravní podmínky a cestují s platným jízdním dokladem. Pro účely kampaně vzniklo i virální video, které má upozornit na problematiku jízdy bez platného jízdního dokladu.

Záběr jakoby pořízený přímo z vozidla MHD, zachycující cestujícího bez platné jízdenky v několika situacích, doprovázený rámečky s informací o platném nebo neplatném jízdním dokladu u každého cestujícího ve voze. Takto vypadá virální video, které kampaň v minulém týdnu odstartovalo. Hlavním motivem kampaně je konkrétní údaj ze statistik DPO, kdy se ukázalo, že v loňském roce cestovalo v ostravské MHD s platným jízdním dokladem 94 % cestujících. Zbylých 6 % zkontrolovaných cestujících revizory a asistenty přepravy jelo ve vozech DPO bez platného jízdního dokladu. „Poděkování. To je první věc, kterou bychom kampaní chtěli sdělit. Poděkování všem cestujícím, kteří cestují s platnou jízdenkou, protože ví, že platit v MHD je normální. Zároveň jsme v DPO hledali cestu, jak na problémové pasažéry upozornit. Chceme, aby 94 % našich cestujících vědělo, že nepřehlížíme nedodržování pravidel a záleží nám na jejich důvěře,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Příjmy z prodeje jízdného tvoří podstatnou složku v rozpočtu DPO. V roce 2020 byly náklady na provoz ostravské MHD cca 1 794 mil. korun. Výnosy z jízdného byly 346 mil. korun, kompenzace činila 1 434 mil. korun.

„Jsme silně závislí na dotacích města, i díky nim můžeme Ostravanům nabídnout MHD na dosavadní vysoké úrovni. Každá koruna, kterou se nám do rozpočtu podaří získat z prodeje jízdného, představuje možnost udržet a zlepšovat MHD pro všechny,“ doplňuje Michal Scholz, vedoucí odboru přepravy a tarifu DPO, do jehož kompetence spadá problematika přepravní kontroly a dodává: „Naši revizoři a asistenti přepravy odhalí denodenně stovky cestujících bez platného jízdního dokladu a vypořádají se s nimi. Pro bezstarostné cestování doporučejeme pořidít si celoroční jízdenku, která z nabídky jízdenek vychází v přepočtu nejvýhodněji a umožňuje cestujícím bezstarostné využívání ostravské MHD během celého roku v přepočtu zhruba jen za 11 korun denně.“

Virální video vznikalo v dílně marketingu DPO. Jeho tvůrci velice pečlivě zvažovali, jak nápad s virálním videem uchopit. Uvědomovali si přitom, že v případě využití kamerových systémů jde vždy o citlivé téma. Otazník ve sloganu kampaně „Vidíme víc, než si myslíte?“ proto znamená jednoznačně nadsázku, se kterou téma kamer ve vozidlech využili. Video vzniklo za použití profesionální kamery, tedy zcela mimo technologie bezpečnostních kamerových systémů, a bylo postprodukčně upraveno.

Letáková kampaň ve vozidlech ostravské MHD je doprovázena také samostatnou informační webovou stránkou www.dpo.cz/hoax.

leták