Ostravské tramvaje Stadler nOVA si i letos nechaly narůst kníry a vezou osvětu proti mužské rakovině!

Dopravní podnik Ostrava, ve spolupráci se Sdružením dopravních podniků ČR, se letos už potřetí zapojí do osvěty na téma mužského zdraví. Symbolem Movemberu je knír, který si v měsíci listopadu nechávají narůst muži po celém světě. I my v Ostravě se chceme pyšnit pořádným knírem, a proto jsme se rozhodli nechat „zarůst“ vousem všechny naše nejmodernější tramvaje Stadler nOVA.

 

 

Tramvaje se letos rozhodly mezi sebou odlišit. Který jejich knír se vám libí nejvíce?

Neplatný vstup

A
0%

B
0%

C
100%

 

Tramvaj - Movember 2020
Tramvaj - Movember 2020

 

Co je Movember?

Movember je pravidelná charitativní akce zaměřená na prevenci rakoviny u mužů. Její název vznikl ze dvou anglických slov: knír (moustache) a listopad (november). V přeneseném významu se jedná o měsíc mužské solidarity.

Chcete se o akci dozvědět více?

Navštivte:

Fakta

Podle výzkumů muži umírají mnohem dříve než ženy, v průměru až o šest let. Většinou z důvodů, kterým lze do velké míry předejít. Akce Movember se proto zaměřuje na zlepšení povědomí o těch nejzávažnějších potížích, které mohou muže postihnout.

  • Ročně bývá v České republice diagnostikována rakovina prostaty u několika tisíc mužů a mnoho z nich na ni zemře.
  • Ve výskytu rakoviny varlat Česká republika obsadila v celosvětovém žebříčku 7. příčku. Jedná se také o nejčastěji diagnostikovanou formu rakoviny u mužů ve věku 20 - 40 let.
  • A v neposlední řadě, jeden ze čtyř mužů se v životě setká s potížemi týkajícími se duševního zdraví. Celosvětově každý rok umírá při sebevraždě 510 000 osob. Každou minutu jeden člověk.
  • Muži, kteří čelí rakovině prostaty a varlat, vedou těžký boj. A to před, během i po léčbě.

5 věcí, které by měl vědět každý muž

1) Pravidelně kontaktujte přátele a rodinu

Není těžké upřednostnit ostatní stránky života, ale snažte se zůstat v kontaktu s přáteli – pro své vlastní dobro, ale i pro jejich.

2) Hýbejte se

Nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat, je být i nadále aktivní. Jakým způsobem se hýbete je na vás. Ať už jdete do posilovny, jdete si krátce po obědě zaběhat, zahrajete si na hodinku stolní tenis nebo se jdete projet krajinou na kole, žádný pohyb s není ani příliš velký, ani malý.

3) Mluvte o důležitých věcech ve vašem životě

Rozpad vztahu, ztráta zaměstnání, finanční potíže nebo to, že jste se stali otcem. To všem jsou významné momenty v životě mužů. Důležité je rozpoznat jejich dopad a vědět, že si o tom, jak se se změnou vypořádáváte, můžete popovídat.

4) Ve vědění je síla

Rodinná anamnéza je jedním z nejdůležitějších nástrojů, jak porozumět vlastnímu zdraví. Rodinná anamnéza ovlivňuje úroveň rizika mj. u rakoviny, diabetes, srdeční choroby a mrtvice. A vše začíná hovorem: mluvte se svou rodinnou a poznamenejte si, jaké nemoci měl přímý příbuzný. Zjistěte si informace i o zesnulých příbuzných.

5) Pokud si něčeho všimnete, dělejte s tím něco

Své tělo znáte lépe než kdokoli jiný. Pokud si všimnete, že něco není v pořádku, neodkládejte to a nedoufejte, že to odezní. Jděte k lékaři a nechejte se vyšetřit. Včasná detekce je u závažných případů nejdůležitější.