Mroží knír „Husťák“, havířský knír „Střapáč“ nebo ostravský točený „Elegán“. Tři druhy knírů, které od 1. listopadu opět zdobí čela tyrkysových tramvají Stadler Dopravního podniku Ostrava (DPO). Celkem DPO vyzdobil na čtyři desítky vozů. DPO se ve spolupráci se Sdružením dopravních podniků ČR (SDP ČR) do osvětové akce Movember zapojuje už po počtvrté. Cílem je upozornit na důležitost prevence v oblasti mužského zdraví a zlepšení povědomí o nutnosti preventivních prohlídek mužských pohlavních orgánů.

„Bezpečnost našich cestujících je pro nás prioritou. Pro posilování pocitu bezpečí cestujících děláme maximum: kamery ve vozidlech i na zastávkách, společné bezpečnostní akce asistentů přepravy a ostravských strážníků, obnova vozového parku nejmodernějšími vozy s bezpečnostními prvky, antikolizní systémy atd. Zapojení do kampaně Movember 2021 je tak další díl do naší bezpečnostní mozaiky, jejíž výsledkem je péče o zdraví našich cestujících ve všech podobách,“ uvádí předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys a dodává: „Proto jsme polepili v Ostravě knírem celkem na čtyři desítky tramvají Stadler, Movemberu je věnována samostatná stránka na našem webu a informujeme samozřejmě i na sociálních sítích. Navíc vyhlašujeme, stejně jako v loňském roce, oblíbenou soutěž o nejlepší knír.“

 

 

Tramvaje se letos rozhodly mezi sebou odlišit. Který jejich knír se vám libí nejvíce?

Neplatný vstup

Ještě se nehlasovalo!

 

Tramvaj - Movember 2021
Tramvaj - Movember 2021

 

Co je Movember?

Movember je pravidelná charitativní akce zaměřená na prevenci rakoviny u mužů. Její název vznikl ze dvou anglických slov: knír (moustache) a listopad (november). V přeneseném významu se jedná o měsíc mužské solidarity.

Chcete se o akci dozvědět více?

Navštivte:

Fakta

Podle výzkumů muži umírají mnohem dříve než ženy, v průměru až o šest let. Většinou z důvodů, kterým lze do velké míry předejít. Akce Movember se proto zaměřuje na zlepšení povědomí o těch nejzávažnějších potížích, které mohou muže postihnout.

  • Ročně bývá v České republice diagnostikována rakovina prostaty u několika tisíc mužů a mnoho z nich na ni zemře.
  • Ve výskytu rakoviny varlat Česká republika obsadila v celosvětovém žebříčku 7. příčku. Jedná se také o nejčastěji diagnostikovanou formu rakoviny u mužů ve věku 20 - 40 let.
  • A v neposlední řadě, jeden ze čtyř mužů se v životě setká s potížemi týkajícími se duševního zdraví. Celosvětově každý rok umírá při sebevraždě 510 000 osob. Každou minutu jeden člověk.
  • Muži, kteří čelí rakovině prostaty a varlat, vedou těžký boj. A to před, během i po léčbě.

5 věcí, které by měl vědět každý muž

1) Pravidelně kontaktujte přátele a rodinu

Není těžké upřednostnit ostatní stránky života, ale snažte se zůstat v kontaktu s přáteli – pro své vlastní dobro, ale i pro jejich.

2) Hýbejte se

Nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat, je být i nadále aktivní. Jakým způsobem se hýbete je na vás. Ať už jdete do posilovny, jdete si krátce po obědě zaběhat, zahrajete si na hodinku stolní tenis nebo se jdete projet krajinou na kole, žádný pohyb s není ani příliš velký, ani malý.

3) Mluvte o důležitých věcech ve vašem životě

Rozpad vztahu, ztráta zaměstnání, finanční potíže nebo to, že jste se stali otcem. To všem jsou významné momenty v životě mužů. Důležité je rozpoznat jejich dopad a vědět, že si o tom, jak se se změnou vypořádáváte, můžete popovídat.

4) Ve vědění je síla

Rodinná anamnéza je jedním z nejdůležitějších nástrojů, jak porozumět vlastnímu zdraví. Rodinná anamnéza ovlivňuje úroveň rizika mj. u rakoviny, diabetes, srdeční choroby a mrtvice. A vše začíná hovorem: mluvte se svou rodinnou a poznamenejte si, jaké nemoci měl přímý příbuzný. Zjistěte si informace i o zesnulých příbuzných.

5) Pokud si něčeho všimnete, dělejte s tím něco

Své tělo znáte lépe než kdokoli jiný. Pokud si všimnete, že něco není v pořádku, neodkládejte to a nedoufejte, že to odezní. Jděte k lékaři a nechejte se vyšetřit. Včasná detekce je u závažných případů nejdůležitější.