Ostravské organizace působící na poli prevence HIV/AIDS spojí své síly a uspořádají ve čtvrtek 28. 11. 2019 při příležitosti World Aids Day sérii akcí. Lidé se budou moci bezplatně a anonymně otestovat na HIV před obchodním domem Forum Nová Karolina Ostrava, navštívit besedu a dozvědět se více o tématu HIV a AIDS v preventivní tramvaji. Na akcích se podílejí ostravská pobočka Mezinárodní asociace studentů medicíny (IFMSA CZ Ostrava), Česká společnost AIDS pomoc, z.s., ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. (R-R), Zdravotní ústav Ostrava (ZÚ Ostrava) a Záchranný tým ČČK Ostrava (ZT ČČK Ostrava).

Ve čtvrtek 28. listopadu vypraví Dopravní podnik Ostrava a.s. ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc "TRADIČNÍ TRAMVAJ PROTI AIDS". Tramvaj vyjede ve 14:00 ze zastávky Výstaviště a až do 17:00 odpoledne bude jezdit městem po frekventovaných trasách. Cestující budou mít příležitost seznámit se s tématikou, výskytem a způsoby nákazy virem HIV. Zakoupením červené stužky budou moci přispět na prevenci proti šíření HIV/AIDS. V tramvaji budou připraveni odborníci odpovídat na dotazy z veřejnosti. Cestujícím budou rozdávány také preventivní materiály.

Ve stejný čas tzn. mezi 14:00 a 17:00 si budou lidé moci ověřit svůj zdravotní status rychlotestem na HIV před obchodním domem Forum Nová Karolina Ostrava v zaparkované sanitě Záchranného týmu ČČK Ostrava. Testování bude zajišťovat organizace ROZKOŠ bez RIZIKA. Zájemci a zájemkyně si mohou v mobilním testovacím místě ověřit svůj HIV status zdarma a anonymně. Výsledky se dozví do 15 minut od odběru krve z prstu. Součástí tohoto procesu bude i poradenství, motivace k používání kondomů a pravidelnému testování u osob, které zažily rizikový nechráněný styk.

Na tramvaj a testování naváže v centru města v prostorech Filozofické fakulty Ostravské Univerzity (Mlýnská 702/5, Ostrava, místnost G301), od 17:00 beseda s tématem prevence a léčby AIDS v rámci tzv. MediCafé, která je určena nejen pro studenty, ale i širokou veřejnost. Pozvání přijala paní MUDr. Alena Zjevíková, Ph.D., vedoucí lékařka AIDS centra a paní Alena Kloučková, lektorka z Domu Světla České společnosti AIDS pomoc.

Jízdní řád tramvaje proti AIDS

platný 28. listopadu 2019

1.

zastávkačas
Výstaviště14:06
Karolina14:07
Náměstí Republiky14:09
Krajský úřad14:11
Dům energetiky14:12
Mariánské náměstí14:14
Prostorná14:15
Hulváky14:16
Nová Ves vodárna14:19
Svinov mosty h.z.14:22
Zahrádky14:23
Třebovická14:25
Telekom.škola14:27
Poruba vozovna14:29
Rektorát VŠB14:32
Hlavní třída14:33
Fakultní nemocnice14:34
Vřesinská 14:37

2.

zastávkačas
Vřesinská14:45
Fakultní nemocnice14:47
Hlavní třída14:48
Rektorát VŠB14:50
Poruba vozovna14:52
Telekom.škola14:54
Třebovická14:56
Zahrádky14:57
Svinov mosty h.z.14:59
Nová Ves vodárna15:01
Hulváky15:03
Prostorná15:05
Daliborova15:06
Mariánské náměstí15:07
Dům energetiky15:09
Krajský úřad15:10
Náměstí Republiky15:12
Karolina15:13
Elektra15:15
Stodolní15:16
Důl Jindřich15:18
Křižíkova15:20
Muglinovská15:21
Náměstí S.Čecha15:22
Hlavní nádraží15:24

3.

zastávkačas
Hlavní nádraží15:29
Náměstí S.Čecha15:30
Muglinovská15:31
Křižíkova15:33
Důl Jindřich15:34
Stodolní15:36
Elektra15:37
Karolina15:38
Náměstí Republiky15:40
Krajský úřad15:42
Dům energetiky15:43
Mariánské náměstí15:45
Prostorná15:46
Hulváky15:47
Nová Ves vodárna15:50
Svinov mosty h.z.15:53
Zahrádky15:54
Třebovická15:56
Telekom.škola15:58
Poruba vozovna16:00

4.

zastávkačas
Poruba vozovna16:12
Telekom.škola16:14
Třebovická16:16
Zahrádky16:17
Svinov mosty h.z.16:19
Nová Ves vodárna16:21
Hulváky16:23
Prostorná16:25
Daliborova16:26
Mariánské náměstí16:27
Dům energetiky16:29
Krajský úřad16:30
Náměstí Republiky16:32
Karolina16:33
Elektra16:35
Stodolní16:36
Důl Jindřich16:38
Plynárny16:40
Máte hromadu důvodů (5)