1 636 zkontrolovaných cestujících v celkem 59 spojích, a z toho 203 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku 13. října na sobotu 14. října 2023. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v městské části Poruba.

Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platného jízdního dokladu, v několika případech šlo o vyloučení za jízdu pod vlivem alkoholu.

„Mimořádných nočních bezpečnostních akcí, kdy asistenti přepravy a strážníci vyrážejí do vozů a na zastávky MHD nad rámec běžných kontrol, proběhlo od začátku roku už sedm. Tato akce přichází jen tři týdny po té předchozí, a navíc v jiné části Ostravy. Intenzivně se soustředíme na zvyšování bezpečnosti cestujících MHD napříč městem,“ uvádí Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

Tentokrát se dvanáct asistentů přepravy a šest strážníků zaměřilo na úsek mezi zastávkami Nová Ves, vodárna a Telekomunikační škola.

Asistenti přepravy zvyšují kvalitu přepravy cestujících, zejména přispívají k bezpečí a pořádku ve vozidlech, informují, pomáhají cestujícím, a to třeba i s nákupem jízdného. V DPO fungují šestým rokem.

Zvýšení bezpečnosti ve vozidlech MHD zajistí nově i kamery v téměř šesti stech vozech DPO. Kamerami se záznamem dovybaví podnik 127 autobusů, 10 trolejbusů a 6 tramvají. DPO se tak stane prvním veřejným dopravcem v ČR, který má celý vozový park pokrytý kamerami, s výjimkou vozů s plánovaným vyřazením. Aktuálně probíhají přípravy na instalaci.

foto

Foto ke stažení